galeria

Blog

Dlaczego obecność tłumacza przysięgłego podczas ślubu z cudzoziemcem jest tak ważna?


Zawarcie związku małżeńskiego z obcokrajowcem rodzi wiele pytań, z którymi młodzi zgłaszają się do urzędników lub poszukują najtrafniejszych informacji w sieci. Jeśli chodzi o dokumenty, to zwykle doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że konieczne będzie ich przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. Jak jednak wygląda cała ceremonia i czy musi on w niej uczestniczyć?

Tłumacz na ślubie cywilnym

Rola tłumacza przysięgłego może rozpocząć się już na długo przed ślubem. Kluczowy jest tu fakt, czy dana osoba potrafi porozumiewać się w języku polskim. Jeśli tak to właściwie nie ma tematu, jeśli nie to jednak pomoc będzie niezbędna. Pierwszy raz znacznie wcześniej. Para narzeczeńska spotyka się bowiem z urzędnikiem stanu cywilnego, który będzie im obojgu zadawał pytania. Jeśli nasz wybranek lub wybranka nie mówi po polsku, to w czasie takiego spotkania musi być obecny tłumacz przysięgły, który będzie tłumaczył pytania urzędnika i odpowiedzi obcokrajowca.

W czasie ceremonii ślubnej sytuacja wygląda podobnie. Tłumacz przysięgły jest niezbędny jeśli dana osoba nie porozumiewa się w języku polskim – wówczas uczestniczy on w przebiegu całej uroczystości, tłumacząc kolejne fragmenty. Jest to bardzo ważne, gdyż taka osoba jest bezstronna i rzetelnie tłumacząc przedstawia wolę danej osoby, która odnosi się do chęci zawarcia związku małżeńskiego.

Dlaczego tłumacz przysięgły?

Tłumacz przysięgły posiada odpowiednie uprawnienia i może przygotowywać tłumaczenia przysięgłe dokumentów, a także uczestniczyć w ważnych spotkaniach i poświadczać protokoły z nich. Właśnie tak jest w przypadku ślubu, który jest poważną decyzją wiążącą dwoje ludzi, więc urzędnik musi mieć pewność, że jest to wola ich obojga i że się ze sobą zgadzają, a bariera językowa może utrudniać jej poznanie. Dlatego jeśli planujemy ślub z obcokrajowcem, to z pewnością będzie nam niezbędne współpraca z tłumaczem przysięgłym, który przetłumaczy dokumenty, rozmowy z urzędnikiem, jak i całą ceremonię.

Wróć